sensesrestaurant.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i odżywianiu

Zdrowie

Czy cukrzyk może pić kawę?

Czy cukrzyk może pić kawę?

Dla wielu osób kawa wiąże się nieodzownie z początkiem dnia. Dawka kofeiny, którą dostarcza pomaga nieraz ułatwić nam poranek i wyjście do pracy. W związku z mnogością możliwości na jego przygotowanie i podanie, napój ten ma stałe, wciąż rosnące grono zwolenników. Jednak czy cukrzyk może pić kawę? Jakie właściwości ma ten napój i jak wiąże się on z powszechną chorobą cukrzycy?

O czym przeczytasz w artykule?

  • Czym jest kawa?
  • Właściwości kawy
  • Czy cukrzyk może pić kawę?
  • Kiedy kawa jest niewskazana

Sprawdź również: https://sensesrestaurant.pl/cukrzyca-a-alkohol/

Właściwości kawy

Kawa już od wieków jest znana człowiekowi i wykorzystywana na przeróżne sposoby. Począwszy od napojów, które są z nią przygotowane, poprzez użytek w kuchni, w kosmetykach, po wykorzystanie w gospodarstwie domowym. 

Kawa jest napojem, który przygotowuje się z nasion krzewu kawowca. Zebrane ziarna są palone, a następnie mielone i sprzedawane do dalszego wykorzystania. Mogą być również poddawane instantyzacji – wówczas powstaje popularna kawa rozpuszczalna. 

Istnieje wiele gatunków kawy, które różnią się zawartością kofeiny oraz smakiem. Istnieje również mnóstwo sposobów na podawanie kawy. Może być czarna, znana jako americano lub z mlekiem. W zależności od sposobu spienienia i podgrzania mleka oraz jego ilości w napoju, wyróżniamy kilka podstawowych typów: latte, cappucino, flatwhite, macchiato. Są one często modyfikowane i uzupełniane dodatkami. 

Jakie są jej najważniejsze właściwości? Przede wszystkim po kawę sięga się w celu pobudzenia. Zwiększa ona wytrzymałość, koncentrację, pomaga w redukcji stresu i zmęczenia. Przyspiesza również metabolizm, dlatego warto ją pić rano lub przed planowanym wysiłkiem fizycznym. 

Kawa sprawdza się również w profilaktyce niektórych chorób. Regularne spożywanie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na Parkinsona, choroby nowotworowe, Alzheimera czy również cukrzycę. 

Czy cukrzyk może pić kawę?

Kawa a cukrzyca, często zastanawiamy się jak te dwa pojęcia się łączą. Jeśli regularne picie kawy może zapobiegać rozwojowi cukrzycy, to czy cukrzyk może pić kawę? Odpowiedź jest prosta: tak. Nie występują przeciwwskazania do spożywania tego napoju w przypadku zachorowania na cukrzycę. Wyłącznie pod warunkiem, że nie występują u danej osoby inne choroby i przeciwwskazania. Nie należy jednak przekraczać maksymalnej dawki zalecanej. Mianowicie nie powinno się przyjmować więcej niż 400mg kofeiny dziennie, jest to równie około 3 porcjom kawy. Najlepszym wyborem w przypadku osób z cukrzycą będzie kawa czarna bez dodatku mleka czy cukru, ponieważ wówczas może okazać się, że napój niepotrzebnie podniesie poziom glukozy we krwi.

Kiedy kawa jest niewskazana?

Kawy nie powinno spożywać się w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub problemów ze snem. Pobudza ona nasz żołądek do wydzielania kwasu solnego. Może to nasilać objawy chorób takich jak wrzody żołądka czy kamica dróg żółciowych. Kofeina może również znacznie nasilić problemy z zasypianiem, ponieważ działa pobudzająco. Napój ten jest również niewskazany dla osób cierpiących na nadciśnienie. 

Zdecydowanie również należy ograniczyć spożywanie kawy w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Można wówczas zwyczajną kawę czarną zamienić na bezkofeinową. Jest ona zdecydowanie bezpieczniejsza zarówno dla matki jak i dziecka.

Udostępnij