sensesrestaurant.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i odżywianiu

Kuchnia

Ergonomiczna kuchnia – jaka jest najlepsza?

Ergonomiczna kuchnia – jaka jest najlepsza?

Celem wielu osób jest piękne urządzenie kuchni. Jest to bardzo cenione pomieszczenie mieszkalne. Dobrze urządzona kuchnia zachwyci swoją estetyką gości, a dodatkowo będzie się w niej przyjemnie gotowało. Dlatego warto dowiedzieć się, jak ją urządzić. Istnieją sprawdzone sposoby na to.

Kuchnia jak urządzić?

Sporo osób nie wie, jak urządzić kuchnię, żeby przeprowadzane w niej czynności były szybkie, wydajne oraz mniej męczące. Jest to bardzo proste. Przede wszystkim należy kierować się zasadami ergonomii w kuchni. Niestety nie każdy o tym pamięta, a jest to znacząca kwestia. Okazuje się, że odpowiedni układ mebli kuchennych, wysokość blatów, a ponadto głębokość szafek oraz zlewu pozwalają urządzić funkcjonalne wnętrze, które zachwyci swym pięknem domowników. Należy pamiętać o tym, żeby ergonomiczna kuchnia została podzielona na strefy. Musi być też odpowiednio oświetlona.

Jak się okazuje, podstawową zasadą ergonomii w kuchni jest jej podział wnętrza na pięć stref, który powinny zostać rozlokowane obok siebie zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zwłaszcza dla osób praworęcznych. W ten sposób poruszanie się w kuchni w czasie przygotowania posiłków będzie bardzo proste, a dodatkowo wygodne. Należy też wiedzieć o tym, że w funkcjonalnej kuchni chodzi głównie o zmniejszenie do minimum chodzenia, obracania, a ponadto schylania. Dzięki temu człowiek mniej męczy się w czasie przygotowywania wszelakich posiłków. Wszystko powinno być na wyciągnięcie rąk. Tym cechuje się ergonomiczna kuchnia.

Ergonomiczna kuchnia

W praktyce okazuje się, że kuchnia jednorzędowa oferuje najmniej funkcjonalne ustawienie mebli. Jest tak, bowiem szafki oraz sprzęty znajdą się w jednej linii. Ponadto nie ma możliwości zasady zastosowania trójkąt roboczego. Warto wiedzieć, że dla lepszej organizacji linia mebli powinna zacząć się od lodówki. To za nią powinien znajdować się blat przeznaczony na wyjmowane z niej produkty. Kolejno powinien zostać umieszczony zlew oraz główny blat roboczy. Nad nim powinny zostać powieszone szafki. Dalej w kolejności jest płyta grzejna. Na samym końcu dobrze będzie postawić krótki blat pomocniczy. Jak się okazuje, układ jednorzędowy idealnie sprawdza się w przypadku mniejszych kuchni oraz we wnękach. Do tego trzeba też doliczyć aneksy kuchenne.

Jak urządzić kuchnię?

Bardzo popularna jest także kuchnia dwurzędowa. Co istotne, w bardziej ergonomicznej kuchni dwurzędowej szafki są rozmieszczone przede wszystkim w dwóch równoległych liniach. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Pod jedną ścianą najlepiej umieścić zlew, blat roboczy, a dodatkowo kuchenkę. Natomiast druga ściana powinna mieć przy sobie lodówkę oraz blat dodatkowy. Jeśli mowa o odległości pomiędzy dwoma rzędami szafek, powinna wynosić od 90 do 120 cm. W ten sposób można zapewnić sobie swobodne otwieranie drzwiczek oraz wymijanie się użytkowników kuchni, co powinno być najważniejszą kwestią. Należy też wiedzieć o tym, że układ dwurzędowy jest właściwy do krótkich, ale również szerokich pomieszczeń tego typu.

Udostępnij