sensesrestaurant.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i odżywianiu

Sport

Jakie są najbardziej niebezpieczne sporty?

Jakie są najbardziej niebezpieczne sporty?

Uprawianie sportu ma bardzo wiele zalet, a co najważniejsze pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Pamiętać należy jednak o tym, że są takie dyscypliny sportowe, które mogą stwarzać bardzo duże zagrożenie. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo które sporty są najbardziej niebezpieczne.

Sporty ekstremalne które stwarzają duże zagrożenie

Jednym z najbardziej niebezpiecznych sportów jest Base Jumping. Jest to sport ekstremalny, który w dużym skrócie mówiąc polega po prostu na wykonywaniu skoków spadochronowych z klifów, mostów i urwisk. Według najnowszych statystyk rocznie ginie 370 sportowców na 30 000 uczestników. Pomimo dużego zagrożenia sport zdobywa z miesiąca na miesiąc coraz większą popularność. W Polsce coraz większą popularność zdobywa również Heli Skiing. Jest to kolejna dyscyplina sportowa dla zagorzałych miłośników dużej dawki adrenaliny. Heli Skiing jak sama nazwa wskazuje jest to lot helikopterem, który połączony jest zjazdem na nartach.

Dzięki helikopterowi można szybko przedostać się do najbardziej ekstremalnych tras, gdzie bardzo trudno uzyskać pomoc. Opisując najbardziej ekstremalne sporty warto wspomnieć również o nurkowaniu jaskiniowym. Przy nurkowaniu zagrożeniem jest nie tylko toksyczność tlenowa i choroba dekompresyjna, ale również awaria sprzętu w najmniej spodziewanym momencie. Decydując się na zwiedzanie podwodnego świata pamiętać należy także o atakach morskich zwierząt.

Sporty dostarczające adrenaliny

Ujeżdżanie byków to bardzo niebezpieczny sport, w którym jeździec stara się jak najdłużej pozostać na grzbiecie byka. Upadek z byka może powodować poważne obrażenia i niebezpieczne kontuzje. Warto jednak wspomnieć o tym, że dla wielu osób ujeżdżanie byka jest sztuką. W wielu krajach uprawia się również Big Wave Surfing. W Polsce niestety surfowanie po wysokich falach jest niemożliwe. Sport ten co prawda jest bardzo widowiskowy, ale niestety jest on również niebezpieczny. Najgroźniejsze fale są obecnie w Portugalii, a dokładniej mówiąc na wybrzeżu Praia na Atlantyku. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że niektórzy sportowcy są w stanie surfować na falach o wysokości 30 metrów. Jedną z najnowszych dyscyplin sportowych jest Street Luge, gdzie kierowca w pozycji leżącej porusza się z bardzo dużą prędkością. Niestety nawet najlepszy kask i specjalny strój ochronny nie pomoże przy poważnych kolizjach na drodze.

Niebezpieczne sporty które można uprawiać w Polsce

Wiele powyżej opisanych sportów niestety nie można uprawiać w Polsce. Inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku wspinaczki górskiej. Jest to bardzo niebezpieczna i ryzykowna pasja. Nawet najdrobniejszy błąd może bardzo dużo kosztować. Problemy pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy oddalimy się od wytyczonej trasy. Bardzo duże zagrożenia może stworzyć również zmiana pogody. Na samym końcu należy wymienić niebezpieczne sporty motoryzacyjne. Mowa tutaj między innymi o wyścigach BMX podczas których wykonuje się skomplikowane akrobacje. W sporcie tym bardzo trudno jest obejść się bez poważnych obrażeń i kontuzji.

FAQ

Jakie są najbardziej niebezpieczne sporty?

Przede wszystkim jest to Base Jumping oraz Heli Skiing. Do niebezpiecznych sportów ekstremalnych należy też ujeżdżanie byków oraz powszechnie popularny surfing na wysokich falach. Wszystkie te sporty mimo niebezpieczeństwa, które ze sobą niosą mają wielu fanów.

Jakie niebezpieczne sporty można uprawiać w Polsce?

Popularnym i niebezpiecznych sportem uprawianym w Polsce jest wspinaczka górska. Nawet doświadczeni wspinacze na trudnych trasach mogą napotkać komplikacje. Równie niebezpieczne są sporty motoryzacyjne. Wyścigi samochodowe lub motocyklowe, ale także uprawiane na ulicach wyścigi BMX.

Dlaczego sporty ekstremalne są tak niebezpieczne?

Sporty ekstremalne są niebezpieczne ze względu na wysokie ryzyko upadku oraz możliwych obrażeń, ekstremalne warunki atmosferyczne, szybkość oraz minimalne zabezpieczenia, które wiążą się z ich uprawianiem. Wymagają niezwykłych umiejętności oraz kontroli nad własnym ciałem i sprzętem. Jednak nie zawsze można przewidzieć wszystkie okoliczności.

Udostępnij