Nieleczona cukrzyca może prowadzić do wielu groźnych dla naszego zdrowia konsekwencji. Często ta przewlekła choroba jest w stanie doprowadzić do wyniszczenia naszego organizmu. Jakie są powikłania cukrzycy? Które z nich występują rzadko i jak im przeciwdziałać?
O czym przeczytasz w tym artykule?
- Powikłania cukrzycy
- Jak uchronić się przed groźnymi powikłaniami cukrzycy?
Sprawdź również: https://sensesrestaurant.pl/normy-cukrzycy/
Powikłania cukrzycy
Ta choroba często prowadzi do różnego rodzaju powikłań. Wynikają one głównie z braku lub zaburzenia produkcji insuliny. Nieprawidłowy balans glukozy w naszej krwi również prowadzi do innych groźnych chorób. Jakie są powikłania cukrzycy?
Wyróżniamy ich dwa typy: ostre oraz przewlekłe.
Do pierwszej grupy należą hiperglikemia i hipoglikemia, kwasica ketonowa i kwasica mleczanowa.
- hiperglikemia – oznacza to podniesiony poziom cukru we krwi. Można podejrzewać hiperglikemię, gdy poziom glukozy przekracza normy, czyli 100 mg/dl na czczo i powyżej 140 mg/dl po spożyciu posiłku. Ten stan może występować u osób, które mimo zaleceń nie stosują się do diety, nie przyjmują leczenia lub jeszcze nie otrzymały diagnozy choroby.
- hipoglikemia – występuje wówczas, gdy poziom cukru we krwi jest niższy niż norma, tj. 70mg/dl. Pojawia się przy przyjęciu zbyt dużej dawki insuliny lub nie stosowaniu odpowiedniej diety.
- Kwasica ketonowa – są to zaburzenia przemiany węglowodanów, białek i tłuszczy oraz zaburzenie równowagi pH w ciele. Pojawiają się nagle, często u osób z diagnozą cukrzycy typu 1. Symptomami w tym przypadku mogą być suchość w ustach, bóle brzucha czy zaburzenia świadomości. Ważne jest, aby jak najszybciej podjąć działania i skonsultować się z lekarzem, ponieważ jest to stan zagrażający zdrowiu i życiu.
- Kwasica mleczanowa – zaburzenie metaboliczne powstałe w wyniku nagromadzenie we krwi mleczanów. Jej objawy są podobne do tych, które występują przy kwasicy ketonowej. Ważna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem i otrzymanie pomocy.
Powikłania przewlekłe
Nie podjęcie odpowiednich kroków do leczenia cukrzycy może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i innych chorób. Należą do nich:
- choroby układu sercowo-naczyniowego. W naczyniach wieńcowych diabetyków często mogą rozwijać się zmiany miażdżycowe. Prowadzi to do udarów lub zawałów serca
- retinopatia cukrzycowa – wysoki poziom cukru we krwi prowadzi do uszkodzeń w naczyniach krwionośnych siatkówek. To może prowadzić nawet do utraty wzroku.
- nefropatia cukrzycowa – nagromadzenie cukru we krwi może ostatecznie doprowadzić do niewydolności i uszkodzenia nerek. Objawy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stopniu rozwoju.
- zespół stopy cukrzycowej – uszkodzenie i niedokrwienie nerwów kończyn dolnych. Zaniedbanie i lekceważenie objawów może prowadzić nawet do amputacji.
- do częstych powikłań należą również choroby zębów oraz dziąseł, na które szczególnie narażeni są diabetycy. Wynika to z wysokiego stężenia glukozy w ślinie. Powoduje to często szybki rozwój chorób grzybiczych i infekcji.
- choroby grzybicze – ich występowanie może być często nasilone w związku z podwyższonym poziomem cukru.
Odpowiednia profilaktyka oraz stosowanie się do zaleceń lekarzy mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań.