sensesrestaurant.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i odżywianiu

Zdrowie

Normy cukrzycy oraz jej diagnostyka

Normy cukrzycy oraz jej diagnostyka

Normy cukrzycy powinny być znane każdej osobie cierpiącej na cukrzycę. Warto również, aby osoby zdrowe poznały jakie są prawidłowe poziomy cukru we krwi. W przypadku tej przypadłości jest to niezwykle ważne. Jakie zatem są prawidłowe normy cukrzycy?

Czego dowiesz się z tego tekstu?

  • Normy cukrzycy
  • Diagnostyka cukrzycy

Sprawdź również: https://sensesrestaurant.pl/jak-zapobiegac-cukrzycy/

Jakie są prawidłowe normy cukrzycy?

Na przestrzeni lat zmieniał się poziom cukru we krwi uznawany za prawidłowy. Aktualnie stężenie glukozy we krwi przyjęte za odpowiednie powinno mieścić się w granicach 70-99 mg/dl. 

W przypadku, gdy poziom cukru we krwi jest niższy od 70 mg/dl możemy mówić o hipoglikemii (niedocukrzeniu). Dłuższe utrzymywanie się tego stanu jest niebezpieczne dla naszego organizmu i może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Jeśli poziom cukru we krwi wynosi 100-125 mg/dl mówi się o stanie przedcukrzycowym. Jest to zaburzenie metabolizmu, które nieleczone po czasie może się przekształcić w cukrzycę. 

Przy wynikach powyżej 140 mg/dl mówimy o stanie hiperglikemii. Zaleca się wówczas wykonywanie dodatkowych badań oraz pomiarów w celu diagnozowania. Bardzo ważna jest również konsultacja z lekarzem w celu odnalezienia przyczyn podwyższonego poziomu glukozy. 

Diagnostyka cukrzycy

Podstawowym badaniem diagnostycznym w przypadku cukrzycy jest pomiar poziomu cukru we krwi. Wykonywany jest w laboratoriach po pobraniu krwi, może również być przeprowadzony w domu za pomocą przeznaczonego do tego przyrządu – glukometru. Osoby cierpiące na cukrzycę lub na nią narażone mogą otrzymać ten przyrząd bezpłatnie po okazaniu recepty. Jego użytkowanie jest niezwykle proste. Wystarczy drobne nakłucie palca i kropla krwi na pasku pomiarowym. Urządzenie już w kilka sekund pokazuje wynik z dokładnym poziomem cukru. Ważne jest, aby nakłuwany palec przed pomiarem był odpowiednio czysty i zdezynfekowany, aby nie zaburzyć pomiaru. 

Badania poziomu krwi wykonywane są:

  • podczas rutynowej kontroli diagnostycznej przynajmniej raz w roku u osób zdrowych
  • u kobiet w ciąży w 8 tygodniu, następnie 24, aby wykluczyć lub potwierdzić cukrzycę ciążową
  • u osób w grupie ryzyka zachorowania
  • w przypadku wystąpienia objawów hipoglikemii lub hiperglikemii

Badania laboratoryjne wykonuje się na czczo, około 8. godzin po spożyciu ostatniego posiłku. 

Samokontrola, czyli badania wykonywane w domu glukometrem wykonuje się do kilku razy dziennie i należy wszystkie wyniki zapisywać w dzienniczku pomiarów. Pierwsze wykonywane jest na czczo, przed posiłkami w ciągu dnia, do dwóch godzin po posiłkach oraz przed snem. Te oznaczenia mają ułatwić ustalenie dobowego profilu glikemii i prawidłowość wchłaniania się cukru w organizmie. 

Kolejnym badaniem wykonywanym w celu diagnostyki cukrzycy jest krzywa cukrowa. Przeprowadza się ją poprzez oznaczenie poziomu glukozy we krwi na czczo. Następnie przyjmuje się doustnie dawkę glukozy – 75g rozpuszczonych w 250ml wody. Po dwóch godzinach ponownie wykonuje się pomiar cukru. Poprawny wynik powinien wynieść <140 mg/dl w 120 minucie. 

Należy pamiętać jednak, że to lekarz interpretuje nasze wyniki oraz zleca przeprowadzanie wszelkich badań. Wszelkie działania mające na celu diagnozę cukrzycy powinny być najpierw konsultowane. W przypadku, gdy pojawiają się u nas obawy dotyczące poziomu cukru warto poprosić o zlecenie badań.

Udostępnij