sensesrestaurant.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i odżywianiu

Zdrowie

Co to jest cukrzyca?

Co to jest cukrzyca?

Cukrzyca jest obecnie klasyfikowana jako jedna z chorób cywilizacyjnych. Choruje na nią coraz więcej osób, zarówno starszych, jak i wbrew przekonaniom młodszych. Może występować już od najmłodszych lat i jest związana z naszym stylem życia. Co to jest cukrzyca i czy można ją leczyć?

O czym przeczytasz w artykule?

 • Co to jest cukrzyca?
 • Czym jest insulina?
 • Typy cukrzycy
 • Leczenie cukrzycy
 • Osoby narażone na zachorowanie

Sprawdź również: https://sensesrestaurant.pl/czym-jest-cukrzyca-ciazowa/

Co to jest cukrzyca?

Cukrzyca jest grupą chorób metabolicznych, które charakteryzują się nieprawidłowym, w tym przypadku podwyższonym poziomem cukru. Wynika to z niepoprawnego wydzielania, czyli niedoboru lub z problemów z działaniem insuliny w ciele. W przypadku tego schorzenia ważne jest jego wczesne wykrycie i rozpoczęcie działań, mających na celu utrzymanie kontroli nad nim. Pomoże to zapobiec przyszłym powikłaniom. Do najczęstszych z nich należą problemy z krążeniem, niewydolność serca, uszkodzenia nerwów.

Cukrzycę można wykryć dzięki odpowiednim i częstym badaniom profilaktycznym. Podstawowym z nich jest oznaczanie poziomu glukozy w osoczu. Warto również kontrolować poziom swojego cukru w domu, dostępnymi w aptece glukometrami. 

Czym jest insulina?

Insulina jest hormonem, który jest niezbędny do metabolizowania węglowodanów, białek czy tłuszczów. Produkowana jest przez trzustkę, a jej głównym działaniem jest kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Gdy w organizmie poziom insuliny jest zbyt niski, glukoza nie może swobodnie być wchłaniana przez komórki. Tutaj pojawia się zależność między insuliną a poziomem glukozy.

Zobacz też: https://sensesrestaurant.pl/czym-jest-cukrzyca-insulinoniezalezna/

Co to jest cukrzyca i jej typy

 • Co to jest cukrzyca typu 1? Klasyfikowana jest jako choroba autoimmunologiczna i najczęściej warunkowana jest genetycznie. W przebiegu tej choroby układ odpornościowy chorego nieprawidłowo rozpoznaje i atakuje komórki trzustki. Co następnie doprowadza do zaburzeń produkcji insuliny, co skutkuje zbyt wysokim poziomem cukru. Tego typu nie można wyleczyć, należy jednak przyjmować insulinę, aby go kontrolować.
 • Co to jest cukrzyca typu 2? Cukrzyca tego typu często jest warunkowana środowiskiem i rozwija się bez uwarunkowań genetycznych. Przyczynia się do tego zwłaszcza siedzący tryb życia, brak wysiłku fizycznego oraz nieodpowiednia dieta. W tym typie cukrzycy trzustka produkuje insulinę, jednak organizm nie może jej prawidłowo wykorzystać.
 • Co to jest cukrzyca ciążowa? Ten typ charakteryzuje się tym, że pojawia się wyłącznie u kobiet w ciąży, które wcześniej nigdy nie były diagnozowane z cukrzycą. Również po porodzie to schorzenie ustępuje. Ten typ jest niemożliwy do rozpoznania bez badań laboratoryjnych, ponieważ nie daje widocznych objawów, a jego zidentyfikowanie jest możliwe jedynie poprzez badania laboratoryjne. Między innymi dlatego niezwykle ważne jest, aby kobiety w ciąży regularnie odwiedzały lekarza i sprawdzały stan swojego organizmu. Cukrzyca ciążowa pojawia się w związku z wzrostem niektórych hormonów.

Kto może zachorować?

Istnieją pewne grupy osób szczególnie narażone na zachorowanie na cukrzycę. Są to osoby:

 • z nadwagą i otyłością
 • chorujące na nadciśnienie tętnicze
 • z chorobami krążenia
 • z mało aktywnym trybem życia
 • po 45 r.ż.
 • po przebytej cukrzycy ciążowej

Ważne jest, aby regularnie wykonywać badania i prowadzić zdrowy tryb życia. W związku z występowaniem historii zachorowań w rodzinie, powinniśmy szczególnie zwracać uwagę na nasz stan zdrowia. Profilaktyka i przeciwdziałanie są znacznie łatwiejsze niż następujące leczenie.

Udostępnij