sensesrestaurant.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i odżywianiu

Zdrowie

Jak zapobiegać cukrzycy?

Jak zapobiegać cukrzycy?

Cukrzyca jest chorobą, która może mieć uwarunkowania genetycznie. Jednak nie w każdym przypadku. Zdarza się, że jest ona nabyta w związku z nieprawidłową dietą i stylem życia. Zatem, jak zapobiegać cukrzycy? Czego unikać, aby nie dopuścić do jej rozwoju?

O czym przeczytasz w tym artykule?

  • Jak zapobiegać cukrzycy?
  • Przyczyny cukrzycy

Sprawdź także: https://sensesrestaurant.pl/jakie-sa-objawy-cukrzycy/

Jak zapobiegać cukrzycy?

Gdy już zachorujesz na cukrzycę, ciężko jest ją kontrolować. Nie zawsze również da się ją wyleczyć. Dlatego zdecydowanie lepiej już wcześniej poddać się profilaktyce i skupić na działaniach, aby zapobiec rozwojowi tego schorzenia. Co można zrobić?

  • Aktywność fizyczna. – Przede wszystkim na niej warto się skupić. Możesz zacząć małymi krokami: wystarczą już częstsze spacery, aktywny odpoczynek. Weekend przed telewizorem warto zamienić na wyjazd w góry lub wyjście na basen. Ważne, aby były to zmiany, nawet jeśli drobne, to konsekwentne.
  • Dieta. – Niekoniecznie musisz od razu rezygnować ze wszystkich ulubionych do tej pory potraw. Możesz je modyfikować na takie bardziej sprzyjające zdrowiu lub skupić się na tym, aby spożywać zamiennie z nimi również inne, zdrowe rzeczy. Do diety powinny dołączyć również warzywa i produkty jak najmniej przetworzone. Jedzenie ugotowane w domu, zamiast kupione na wynos może poprawić jakość Twojej codziennej diety. Najważniejszą zasadą jest spożywanie zbilansowanych posiłków w mniejszych, ale częstszych porcjach. 
  • Systematyczna profilaktyka. – Jest to bardzo ważne, aby poddawać się badaniom kontrolnym. Twój organizm może nie zawsze dawać łatwe do odczytania sygnały, że coś jest nie tak. A nawet jeśli one już się pojawią, to może okazać się, że jest za późno na przeciwdziałanie rozwojowi chorób. Jak z każdym schorzeniem, wczesne wykrycie zwiększa szanse na powrót do zdrowia. Wszelkie nietypowe zmiany i symptomy warto konsultować z lekarzem.
  • Utrzymywanie odpowiedniej wagi ciała i poziomu BMI – Osoby z nadwagą lub otyłością są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. Dlatego ważne jest dbanie o swój organizm i stosowanie się do zasad zdrowego trybu życia. 

Zobacz również: https://sensesrestaurant.pl/normy-cukrzycy/

Przyczyny cukrzycy

Jeśli chcemy wiedzieć jak zapobiegać cukrzycy, warto najpierw poznać jej przyczyny. 

W przypadku historii zachorowań w rodzinie, należy szczególnie skupić się na zapobieganiu rozwojowi tej choroby, ponieważ możemy być na nią narażeni. Wynika to z tego, że jedną z przyczyn mogą być uwarunkowania genetyczne. 

Kolejnym czynnikiem rozwojowym cukrzycy jest przewlekły stres. Gdy nasz organizm jest poddawany warunkom stresowym – zaczyna wydzielać hormony, które blokują działanie trzustki. Długotrwałe pozostawanie w tym stanie może mieć groźne powikłania dla tego organu.

Przyczyną cukrzycy może być również nadwaga, otyłość i często wiążące się z nimi nadciśnienie tętnicze. Również tym czynnikom można zapobiegać odpowiednim trybem żywieniowym. Warto w tym przypadku skonsultować swoją dietę ze specjalistą, który dobierze odpowiednie produkty i wyjaśni czego należy unikać.

Udostępnij