sensesrestaurant.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i odżywianiu

DietaZdrowie

Jaki miód wybrać przy cukrzycy?

Jaki miód wybrać przy cukrzycy?

Miód jest produktem znanym człowiekowi już wieków. Posiada szeroką gamę zastosowań i właściwości. Czy miód mogą stosować diabetycy? Jaki miód wybrać przy cukrzycy?

O czym przeczytasz w artykule?

  • Czym właściwie jest miód i jakie są jego rodzaje?
  • Czy miód mogą stosować diabetycy?
  • Jaki miód wybrać przy cukrzycy?

Sprawdź również: https://sensesrestaurant.pl/jak-wyglada-dieta-przy-cukrzycy/

Co to jest miód i jakie są jego rodzaje?

Miód jest wytworem nektaru kwiatowego lub spadzi. Jeśli chodzi o jego budowę chemiczną, jest to roztwór wodny cukrów o właściwościach higroskopijnych. Są trzy podstawowe rodzaje miodu: nektarowy(kwiatowy), spadziowy i nektarowo-spadziowy. Klasyfikacja polega na tym z jakiego materiału pszczoły wytworzyły miód. 

Istnieje również podział odmianowy miodów, w zależności z jakiej rośliny pszczoły zebrały materiał do wytworzenia miodu, najbardziej popularne z nich to na przykład: lipowy, gryczany, akacjowy, malinowy czy nawłociowy. 

Właściwości miodu

Popularność miód zawdzięcza swoim licznym właściwościom prozdrowotnym. Od lat człowiek wykorzystuje go na wiele możliwych sposobów, przede wszystkim w kulinariach lub kosmetyce. Głównie znany jest z działania antybakteryjnego. Może być dodawany do ciepłego mleka lub herbaty w celu wspomagania leczenia przeziębienia. Niekiedy z dodatkiem ziół i owoców aronii stosuje się go do obniżania ciśnienia. 

Dodatkowo wpływa na metabolizm komórkowy, wspomaga działanie trzustki. 

Również w połączeniu z melisą ma kojące działanie, które pomaga redukować stres.

Często również miód wykorzystuje się w kosmetyce w różnego rodzaju preparatach czy też jako nawilżenie dla ust, zwłaszcza w zimie.

Czy miód mogą stosować diabetycy?

Przede wszystkim należy to najpierw ściśle skonsultowane z lekarzem i diabetologiem, który zajmuje się leczeniem cukrzycy. Generalnie miód jest uznawany jako jeden z produktów, które należy wykluczyć ze swojej diety po otrzymaniu diagnozy cukrzycy. Jego skład oparty jest na cukrach prostych, które są zabronione do stosowania przez diabetyków. Indeks glikemiczny miodu może być średni lub wysoki. Niektóre rodzaje miodu mają przeciętny indeks glikemiczny, ale wciąż nie poleca się ich dla osób z cukrzycą. 

Czy zatem możliwe jest korzystanie z niego? Miód w cukrzycy, jeśli nie może zostać wyeliminowany powinien być stosowany ze szczególną rozwagą. Maksymalnie można dopuścić jedną, dwie łyżki dziennie, ale tutaj również jedynie niektórych gatunków.

Zatem, jaki miód wybrać przy cukrzycy? 

Najniższym indeksem glikemicznym cechuje się miód akacjowy(32), dlatego byłby pierwszym wyborem. Jednak zdecydowanie nie poleca się tego rodzaju ze względu na wysoką zawartość cukrów, które są wolno trawione w naszym organizmie. 

Stosować można na przykład miód lipowy lub wrzosowy. Mają wyższą zawartość fruktozy od glukozy, co obniża ich IG. Należy jednak pamiętać, aby kontrolować ich ilość. Ponownie, maksymalna ilość to jedna-dwie łyżki jako substytut cukru białego. Należy również najpierw skonsultować to z lekarzem.

Cukrzycy mogą sięgnąć po miód w przypadku hipoglikemii, czyli znacznie obniżonego poziomu cukru. Ten stan również może się pojawić w przypadku cukrzycy i wymaga przyjęcia produktu, który podniesie glukozę we krwi do prawidłowego poziomu.

Udostępnij