Cukrzyca a alkohol? Często osoby cierpiące na tę chorobę zastanawiają się jakie płyną z niej ograniczenia i co muszą wykluczyć ze swojej diety. Czy cukrzyk może pić alkohol przy ważnych okazjach? Który trunek lepiej wybierać przy podwyższonym poziomie cukru we krwi?
Co znajdziesz w tym tekście?
- Cukrzyca a alkohol – jak jego spożycie wpływa na poziom glukozy?
- Czy cukrzyk może pić alkohol?
- Alkohol a cukrzyca – zagrożenia
Sprawdź również: https://sensesrestaurant.pl/jak-wyglada-dieta-przy-cukrzycy/
Cukrzyca a alkohol
Osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą powinny zdecydowanie ograniczyć sięganie po napoje procentowe. Dopuszczalne jest jego spożycie w niewielkich ilościach, jednak nie powinno ono być regularne, należy również w pełni kontrolować przyjmowaną ilość. Diabetyk powinien też pamiętać o zagrożeniach jakie płyną ze spożywania alkoholu i wiedzieć jak się uchronić przed niektórymi z nich.
Alkohol a cukrzyca, na co może wpływać ten napój? Przede wszystkim może podnosić ciśnienie krwi, wpływać na funkcjonowanie trzustki czy wątroby. Jednym z jego zagrożeń w przypadku cukrzycy jest to, że w zależności od typu przyjmowanego alkoholu, poziom glukozy we krwi może rosnąć lub spadać. Dlatego znacznie utrudnia to utrzymywanie poziomu glukozy na stałym poziomie u diabetyków.
Cukrzyca a alkohol, jakich alkoholi nie powinno się wybierać? Niektóre z napojów mogą niebezpiecznie podnosić poziom cukru, są to między innymi: wszelkie likiery, nalewki, piwo, cydr, słodkie wina. Alkohol, który może być wybierany przez diabetyków to głównie wino wytrawne i półwytrawne.
Czy cukrzyk może pić alkohol?
Nie jest on zalecany do spożycia przez cukrzyków. Jednak można sięgać po niego okazjonalnie. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach:
- Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem i zasięgnąć profesjonalnej opinii. Pozwoli to poznać wszelkie przeciwwskazania i podstawowe zalecenia dotyczące spożycia napojów procentowych oraz opinię czy nasza choroba i jej rozwój pozwala na picie alkoholu.
- Należy również zadbać o odpowiednie przygotowanie przed spożywaniem alkoholu. Aby uniknąć ryzyka wystąpienia niebezpiecznej hipoglikemii (niedocukrzenia), należy zjeść obfity posiłek z zastosowaniem wszelkich zaleceń diety cukrzycowej. Warto również pamiętać, aby danego dnia przyjmować regularne posiłki, również w trakcie spożywania alkoholu.
- Za bezpieczną dawkę alkoholu etylowego przyjmuje się 20g dla kobiet oraz 30g dla mężczyzn. Przy cukrzycy należy ściśle przestrzegać tych dawek. Nie powinno się ich przekraczać. Różne trunki zawierają inną ilość alkoholu etylowego, warto o tym pamiętać i kontrolować ilość wypitych napojów.
- Warto mieć w pobliżu glukometr i sprawdzać poziom cukru we krwi. Przed wypiciem alkoholu, w trakcie oraz po. Bardzo ważne może być badanie przed pójściem spać. W nocy u diabetyka może wystąpić niedocukrzenie, dlatego warto również wtedy pozostać czujnym i mieć przygotowaną przekąskę na podniesienie glukozy.
- Cukrzyk powinien również wybrać odpowiedni rodzaj alkoholu. Za najbezpieczniejszy uznaje się czerwone wino wytrawne lub półwytrawne. Zawiera ono dodatkowo antyoksydanty, więc ma lepszy wpływ na układ krążenia.
- W przypadku napojów wysokoprocentowych, najczęściej spożywa się je w postaci drinków. Miesza się je wówczas z różnego rodzaju sokami czy napojami gazowanymi. Mają one dużo dodatkowego cukru, który może podnosić poziom glukozy we krwi.
- Ważne jest, aby również na drugi dzień zachować ostrożność. Należy spożywać regularne posiłki według zalecanej diety i badań poziom cukru we krwi. Nawet po upływie kilku godzin mogą wystąpić wysokie wahania.
Alkohol a cukrzyca – zagrożenia
Nadużywanie alkoholu nie jest bezpieczne dla osób zdrowych, a tym bardziej tych cierpiących na cukrzycę. Długotrwałe spożywanie alkoholu może prowadzić do chorób wątroby i trzustki, które będą w konsekwencji skutkować zaburzeniami produkcji insuliny i pogorszenia cukrzycy. Ze względu na wysoką zawartość kalorii w alkoholu, jego przyjmowanie może wiązać się ze zwiększeniem masy ciała i odkładaniem tkanki tłuszczowej w ciele.
Wiążące się ze spożyciem alkoholu wahania poziomu cukru mogą wywołać pogorszenie lub utratę wzroku, zasłabnięcia. W najgorszych przypadkach mogą doprowadzić do śpiączki lub śmierci.