Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Jeszcze lata temu była nazywana “chorobą starczą”, ale obecnie zapadają na nią coraz młodsze osoby. Czy cukrzyca jest dziedziczna? Czy może na jej rozwój wpływa wyłącznie nasz styl życia?
Co przeczytasz w tym artykule?
- Czy cukrzyca jest dziedziczna?
- Cukrzyca dziedziczna czy środowiskowa?
Czy cukrzyca jest dziedziczna?
Istnieją różne typy cukrzycy. Najczęściej występujący obecnie to typ 2. Do niedawna chorowały na niego w większości osoby po 40. roku życia. Obecnie jednak coraz młodsze osoby są diagnozowane z tym schorzeniem. Często już nawet w wieku 20. czy 30. lat rozpoczyna się terapię związaną z leczeniem i kontrolowaniem cukrzycy. Czy wynika to wyłącznie ze środowiska, w którym żyjemy, czy cukrzyca jest dziedziczna?
Do tej pory wciąż nie zbadano wszystkich przyczyn rozwoju tej choroby. Wiadomo jednak, że geny mogą przyczyniać się do rozwoju cukrzycy. Mówi się, że można dziedziczyć predyspozycje do choroby. Jednak w samym rozwoju cukrzycy typu 2. główną rolę pełnią uwarunkowania środowiskowe. Oznacza to nasz styl życia, aktywność fizyczną i codzienną dietę.
Przy zachowywaniu aktywnego trybu życia oraz zbilansowanej diety można ograniczyć ryzyko rozwoju cukrzycy, nawet w przypadku występowania jej w rodzinie.
Przy typie 1 cukrzycy nie ma pewności co do tego jakie czynniki przyczyniają się do jego rozwoju. Wpływ tutaj mają geny i w przypadku choroby rodziców, dziecko również może odziedziczyć skłonności do rozwoju cukrzycy. Nie ma jednak w pełni określonego czynnika, który powoduje uaktywnienie się choroby. Również w tym przypadku zaleca się zachowywanie aktywnego trybu życia i przestrzegania zdrowej diety.
Co, jeśli nie geny?
Nie można jednoznacznie powiedzieć – cukrzyca dziedziczna. Nie każda osoba, która choruje musi mieć wcześniejsze przypadki zachorowania w swojej rodzinie. Tak samo, jak nie zawsze u każdej osoby, której najbliżsi chorują na tę przypadłość, cukrzyca rozwinie się w przyszłości. Wiadomo, że w niektórych przypadkach występują uwarunkowania genetyczne i skłonność do choroby przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, jednak nie w każdym z nich choroba się uaktywni. Zwłaszcza w przypadku cukrzycy typu 1, o której wciąż nie ma jednoznacznej przyczyny rozwoju. Jest ona chorobą autoimmunologiczną
Możemy dziedziczyć predyspozycje do zachorowania, jednak w większości kluczową rolę odgrywają czynniki środowiskowe. Mowa tutaj głównie o nieodpowiedniej i nie zbilansowanej diecie, braku aktywności fizycznej. Prowadzą one często do nadwagi i otyłości, które są jednymi z głównych czynników ryzyka rozwoju cukrzycy.
Mimo to najczęściej muszą nałożyć się te dwa czynniki – predyspozycje genetyczne oraz warunki środowiskowe. Dlatego może się zdarzyć, że nawet osoby szczupłe, dbające o odpowiednią dietę będą mogły zachorować. A z kolei osoby o znacznym stopniu otyłości bez genów sprzyjających rozwojowi cukrzycy, mogą nigdy nie mieć problemów z nieprawidłowym poziomem glukozy we krwi.