sensesrestaurant.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i odżywianiu

DietaKuchnia

Co zrobić z bananów na szybko?

Co zrobić z bananów na szybko?

Masz w kuchni dojrzałe banany, których nie masz ochoty jeść kolejny raz w takiej samej formie? Nie masz jednak pomysłu jak je wykorzystać, nie spędzając połowy dnia na pieczeniu? Przychodzimy z pomocą! Co zrobić z dojrzałych bananów, żeby ich nie zmarnować i mieć coś smacznego do zabrania do pracy lub na wycieczkę.

Czego się dowiesz z artykułu?

  • Co zrobić z bananów na szybko
  • Czemu dojrzałe banany są najlepsze?
  • Co zrobić z dojrzałych bananów, które zaczynają mieć ciemną skórkę

Sprawdź także: https://sensesrestaurant.pl/co-zrobic-z-drozdzy-na-slodko/

Co zrobić z bananów na szybko?

Banany można wykorzystać na różne sposoby. Przygotować wegańskie brownie lub lody, chlebek bananowy, użyć ich jako dodatek do kremu na tort. Ale co, gdy nie masz na to czasu, ale musisz je wykorzystać jak najszybciej? 

Jednym z popularniejszych przepisów może być szybkie ciasto bananowe z mikrofali, które przygotujesz dodając już kilka podstawowych składników: mąkę, mleko i jajko. Zwłaszcza dojrzałe banany nadadzą się idealnie i poprawią smak tej szybkiej przekąski. 

Równie prostym, ale smacznym przepisem jest smoothie bananowe. Jego zaletą jest to, że może zostać wykorzystane jako baza pod wieloowocowe koktajle. Możesz dorzucić inne owoce, które znajdziesz w swojej kuchni, jak truskawki, kiwi, maliny, nawet te mrożone! Będzie ono świetne nawet jako drugie śniadanie.

Kolejnym pomysłem na to co, zrobić z bananów na szybko są bananowe racuchy. Zajmują dosłownie kilka minut. Nadają się zarówno na przekąskę do pracy, jak i pełnowartościowe śniadanie w domu. Przepis jest bardzo prosty, wymaga jedynie zblendowania dojrzałych bananów razem z jajkami, mąką i odrobiną cukru, a następnie smażenia.

Czemu dojrzałe banany są najlepsze?

Banany zawierają wiele składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Należy do nich potas, magnez, wapń czy witaminy C, A, E, K.  Są bardzo dobrym źródłem węglowodanów, więc nawet jako szybka przekąska dają uczucie sytości. Przy tym zmniejszają apetyt i dostarczają nam to, co niezbędne do utrzymania energii.

Dojrzałe banany różnią się nieco swoimi mikroskładnikami od tych, które mają jeszcze zieloną skórkę. Banany świeże zawierają znacznie mniej cukru, więc są odpowiednie dla osób na diecie oraz cukrzyków. Mają również wysoką zawartość tzw. skrobi opornej, która przez nasz organizm nie jest przyswajana. Jest za to m.in. świetnym pożywieniem dla dobrych bakterii naszych jelit.

Dojrzałe banany są słodsze, a więc zwiększa się w nich zawartość cukrów prostych, które nasz organizm łatwo przyswaja. Również znajdziemy w nich więcej rozpuszczalnego błonnika, ułatwiającego trawienie.

Zobacz również: https://sensesrestaurant.pl/co-zrobic-na-sniadanie-proste-pomysly/

Co zrobić z dojrzałych bananów, które mają już ciemną skórkę?

Banany, które mają już za sobą pierwszą świeżość, wciąż nadają się do wykorzystania. Jeszcze lepiej pasują do wszelkich deserów czy słodkich przekąsek, ponieważ nie wymagają dodawania dużej ilości cukru. W końcu wiele osób często stara się go ograniczać.

Dobrym pomysłem będzie również zamrożenie takich bananów. Musisz je jedynie obrać ze skórki przed wrzuceniem do zamrażalnika. Potem mogą być wykorzystane jako baza do lodów bez mleka, smoothie na upalne dni lub dodatek do ciast. Liczba pomysłów na to, co zrobić z bananów na szybko jest naprawdę duża!

Przede wszystkim nie należy wyrzucać takich bananów! Wcale nie są zepsute ani gorsze, więc nie ma potrzeby marnowania tak wartościowych i odżywczych produktów.

Udostępnij