sensesrestaurant.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i odżywianiu

Zdrowie

Czym jest cukrzyca ciążowa?

Czym jest cukrzyca ciążowa?

Choć cukrzyca jest chorobą przewlekłą może występować również w dość nietypowy sposób jedynie czasowo. Cukrzyca ciążowa jest chorobą dotykającą wyłącznie niektóre kobiety w ciąży. Z czym się wiąże i czym jest cukrzyca ciążowa?

O czym przeczytasz w tym artykule?

  • Czym jest cukrzyca ciążowa?
  • Rozpoznanie cukrzycy ciążowej
  • Powikłania i zagrożenia

Sprawdź również: https://sensesrestaurant.pl/czym-jest-cukrzyca-insulinoniezalezna/

Czym jest cukrzyca ciążowa?

Jest to zaburzenie, które pojawia się wyłącznie u kobiet w ciąży, które wcześniej nie otrzymały diagnozy związanej z nieprawidłowym poziomem cukru w organizmie. Występuje ona w związku z tym, że podczas ciąży organizm kobiety ma obniżoną wrażliwość na działanie insuliny. Dzieje się to przez zmiany w gospodarce hormonalnej, zwłaszcza w poziomie progesteronu i estrogenu, które towarzyszą ciąży. 

Na tę formę cukrzycy może zachorować każda kobieta w ciąży. Nawet jeśli wcześniej nie pojawiały się u niej problemy z cukrem czy hormonami. Istnieją jednak grupy bardziej narażone na cukrzycę ciążową. Są to między innymi kobiety:

  • powyżej 35 roku życia
  • cierpiące na zespół policystycznych jajników
  • z nieprawidłową masą ciała
  • ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym

Rozpoznanie cukrzycy ciążowej

W większości przypadków objawy, które się pojawiają nie są niepokojący dla kobiet, ponieważ przypominają te normalnie występujące w ciąży. Mogą to być mdłości, częste oddawanie moczu, zmęczenie oraz drażliwość, zwiększony apetyt. Objawami, które powinny skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza są zaburzenia widzenia, które niekiedy pojawiają się przy występowaniu cukrzycy ciążowej. Również znacznie zwiększone pragnienie, większe niż normalnie  może być sygnałem zaburzenia poziomu cukru. 

Rozpoznanie cukrzycy ciążowej polega na badaniach krwi. Pierwsze wykonywane jest w okolicy 8. tygodnia ciąży i oznacza poziom cukru we krwi. Następne badanie jest wykonywane w okolicy 24. tygodnia ciąży. Tutaj również oznacza się poziom glukozy we krwi, jednak robi się to dwa razy. Pierwszy na czczo, drugi po spożyciu słodzonego napoju. Test ten nazywa się “testem obciążenia glukozowego”. Na podstawie tych badań lekarz może wydać diagnozę o cukrzycy.

Powikłania i zagrożenia 

Ważne jest, aby w ciąży przeprowadzać wszelkie zalecane badania i poddawać się testom, aby można było wykryć wszystkie nieprawidłowości. Cukrzyca ciążowa, jak wszystkie choroby niesie z sobą pewne zagrożenia. Do niektórych z nich należą:

  • problemy z układem moczowym kobiety – mogą występować częstsze infekcje dróg moczowych
  • ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 po porodzie – choć cukrzyca ciążowa powinna się “cofać” od razu po zakończeniu okresu ciążowego, występuje pewne ryzyko, że poziom cukru we krwi wciąż będzie utrzymywał się podwyższony
  • zwiększona masa urodzeniowa płodu – przez wysoki poziom glukozy u matki, trzustka dziecka jest zmuszona do zwiększonej produkcji insuliny, co wpływa na wzrost płodu. Może to prowadzić do powikłań podczas porodu
  • niedocukrzenie u dziecka – dziecko po porodzie może mieć obniżony poziom cukru, ponieważ wciąż produkuje zwiększoną ilość insuliny, a nie otrzymuje już od matki glukozy

Ważne jest, aby poddawać się leczeniu ciąży cukrzycowej. Polega ono głównie na pozostawaniu pod opieką diabetologa i ścisłym przestrzeganiu diety. W bardziej poważnych przypadkach, gdy nie daje to skutków, lekarz decyduje o włączeniu leków bezpiecznych zarówno dla kobiety, jak i dziecka. 

Udostępnij