sensesrestaurant.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i odżywianiu

Kuchnia

Jakie owoce można mrozić?

Jakie owoce można mrozić?

 Mrożenie jest jednym z najlepszych sposobów na przechowywanie owoców o krótszej trwałości. Dzięki temu zachowują one swoje wartości odżywcze, smak i aromat. Warto więc wiedzieć, jakie owoce można mrozić i jak je przygotować do tego procesu, aby cieszyć się nimi przez cały rok.

O czym przeczytasz w tym artykule?

  • Jakie owoce można mrozić?
  • Jak przygotować owoce do mrożenia?
  • Jak wykorzystać mrożone warzywa i owoce?

Zobacz także: https://sensesrestaurant.pl/jakie-owoce-do-galaretki/

Jakie owoce można mrozić?

W zasadzie większość owoców się nadaje do mrożenia. Do tych, które świetnie tolerują zamrażanie i po rozmrożeniu smakują jak świeże, należą przede wszystkim: 

  • truskawki
  • maliny
  • jagody
  • borówki
  • czereśnie
  • brzoskwinie
  • gruszki
  • jabłka
  • winogrona

Warto jednak pamiętać, że każdy rodzaj owocu wymaga indywidualnego traktowania podczas czyszczenia i przygotowania do zamrażania. Przykładowo, niektóre owoce, jak truskawki czy maliny, należy umyć i osuszyć, a następnie zamrozić na tacy, by między nimi nie tworzyły się zlepki. Natomiast bardziej mięsiste owoce, jak brzoskwinie czy jabłka, można pokroić i zamrozić w woreczkach.

Jak przygotować owoce do zamrożenia?

Przede wszystkim, trzeba dokładnie umyć owoce, aby zmyć z nich wszelkie ślady brudu i zanieczyszczeń. Następnie, trzeba je osuszyć. Owoce typu, truskawki, maliny czy jeżyny, warto oczyścić z szypułek. Większe owoce warto pokroić w mniejsze kawałki lub kostkę. Gdy już to zrobimy, owoce można schować do pojemnika lub do woreczków i umieścić w zamrażarce. Owoce pokrojone lub o mniejszych rozmiarach najlepiej mrozić na tackach, aby nie mogły się sklejać i dopiero po całkowitym zamrożeniu wrzucić do pojemników. Tak przygotowane owoce możemy przechowywać w zamrażalniku przez kilka miesięcy, bez ryzyka utraty witamin i minerałów oraz właściwości smakowych. 

Czego unikać podczas mrożenia owoców?

 Podczas mrożenia owoców warto wiedzieć, czego unikać, aby nie zepsuć ich smaku i aromatu. 

Należy unikać przetwarzania owoców przed mrożeniem, czyli na przykład gotowania, blendowania. Owoce powinny być surowe. 

Zawsze warto sprawdzić, jakie owoce można mrozić i w jakich warunkach. Najlepiej mrozić drobne owoce, takie jak truskawki, maliny, borówki, czy jagody. 

Przed zamrożeniem należy również usunąć pestki, patyczki, czy gniazda nasienne, które mogłyby wpłynąć na strukturę owoców podczas zamrażania. Takie zmiany mogą korzystnie wpłynąć na konsystencję owoców oraz ich jakość. 

Pod żadnym pozorem nie należy rozmrażać i mrozić ponownie żadnych produktów, nie tylko owoców!

Jakie inne produkty mrozimy?

 Oprócz owoców mrożenie jest również dobrym rozwiązaniem dla innych produktów, głównie warzyw i mięsa. Groszek, fasolka szparagowa, brokuł, kalafior, marchew, cukinia, jarmuż czy szpinak to tylko kilka przykładów warzyw, które możemy zamrozić. 

Groszek i fasolka szparagowa są świetnym dodatkiem do zup i dań jednogarnkowych. Brokuł i kalafior można podać jako dodatek obok mięsa lub zrobić z nich pyszne zupy krem.

Jarmuż i szpinak są doskonałymi składnikami do smoothie lub makaronu.

Mrożone produkty to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na codzienne zakupy lub chcą zaoszczędzić czas na gotowaniu. Warto pamiętać, że mrożonki nie tylko są wygodne, ale i zdrowe.

Jak wykorzystać mrożone owoce?

 Mrożone owoce pozwalają na wyczarowanie pysznych przekąsek o każdej porze roku.

  • Możemy przygotować z nich pyszne koktajle, dodając do nich jogurt lub mleko oraz miód. To nie tylko pyszne, ale też bardzo zdrowe połączenie.
  • Świetnie sprawdzą się również jako dodatek do deserów, takich jak owsianki, ciasta lub wafle.
  • Najsmaczniejszy będzie sernik na zimno z truskawkami lub jagodami.

Zależnie od naszych preferencji i przede wszystkim dostępnego miejsca w zamrażalniku niemal każde warzywa i owoce można mrozić. Zdecydowanie warto rozważyć ten sposób przechowywania, aby odpowiednio przygotować się na sezon zimowy, kiedy dostępność świeżych produktów jest ograniczona. Pozwoli nam to zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze!

 

Udostępnij