sensesrestaurant.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i odżywianiu

DietaZdrowie

Jakie owoce przy cukrzycy?

Jakie owoce przy cukrzycy?

Cukrzyca w pewnym stopniu ogranicza swobodę dobierania produktów spożywczych. Wymaga często stosowania specjalnej diety i unikania części składników. Mimo to owoce i warzywa są bardzo ważne w codziennej diecie, również tej dla diabetyków. Zatem jakie owoce przy cukrzycy można spożywać swobodnie, a które z nich trzeba ograniczyć?

O czym przeczytasz w artykule?

  • Jakie owoce przy cukrzycy można jeść częściej?
  • W jakiej formie spożywać owoce przy cukrzycy?
  • Które z owoców ograniczać?

Sprawdź również: https://sensesrestaurant.pl/jak-wyglada-dieta-przy-cukrzycy/

Jakie owoce przy cukrzycy można jeść częściej?

Przy wyborze owoców powinniśmy się kierować pewnym wskaźnikiem – indeksem glikemicznym(IG). Jest on niezwykle istotny dla osób będących na diecie cukrzycowej i stale monitorujących swój poziom cukru. Indeks glikemiczny określa wzrost poziomu glukozy we krwi na przeciągu dwóch godzin od spożycia posiłku. Z założenia im wyższy poziom indeksu ma produkt, tym bardziej gwałtownie wzrośnie poziom cukru we krwi.

Jakie owoce przy cukrzycy są bezpieczne i mają niski IG?

  • agrest – 15
  • wiśnie – 22
  • borówki – 50
  • maliny – 25
  • grejpfrut – 25
  • mandarynki – 30

Przyjęło się, że indeks glikemiczny owoców, które wybieramy nie powinien przekraczać poziomu 50. Dziennie można spożywać około 300g różnych owoców w kilku porcjach. Przy wyborze ważny jest również stopień dojrzałości, ponieważ im owoc jest dojrzalszy tym więcej zawiera cukru i jego indeks glikemiczny będzie wzrastał.

Sprawdź też: https://sensesrestaurant.pl/jakie-owoce-mozna-jesc-na-noc/

W jakiej formie spożywać owoce przy cukrzycy?

Przede wszystkim należy zrezygnować z przetworzonych owoców. Po obróbce termicznej ich indeks glikemiczny znacznie wzrasta. Dlatego powinno wyeliminować się różnego rodzaju konfitury, dżemy i syropy. Również nie należy spożywać owoców suszonych czy kandyzowanych. Zawierają one duże ilości cukru. 

Jeśli chcemy wypić wszelkiego rodzaju koktajle czy musy owocowe, musimy zrezygnować z tych dostępnych w sklepie. Zawierają one wysokie ilości cukru i dodatków. Można jednak przygotować je samemu w domu i kontrolować składniki, które w nich się znajdą. Nie powinny one jednak stanowić podstawy diety cukrzyka, a być jedynie dodatkiem. 

Najlepiej jest spożywać owoce świeże, nie rozdrobnione, bez obróbki i przed pełnią dojrzałości.

Które z owoców ograniczać?

Przede wszystkim tutaj należy wymienić te owoce, których indeks glikemiczny jest powyżej poziomu 50.

  • banan – 52
  • melon – 65
  • arbuz – 72
  • mango – 51

Również powinno się ograniczyć spożywanie winogrona. Ma on średni wskaźnik indeksu glikemicznego – 45, jednak zawiera duże ilości cukrów prostych, które nie są odpowiednie dla diabetyków.

Obniżenie indeksu glikemicznego

Istnieją również sposoby na obniżenie poziomu indeksu glikemicznego. Pierwszym z nich jest dodatek do owoców produktów białkowych, jak na przykład jogurtu naturalnego czy kefiru. Można również rozważyć dodanie tłuszczu w postaci orzechów czy nasion roślin. Wybieranie owoców niedojrzałych, sezonowych. Korzystanie z owoców mrożonych i odpowiednie komponowanie ich z posiłkami, które spożywamy. Na przykład pomarańcze i cytrusy warto spożyć po posiłku.

Przede wszystkim warto jest skonsultować naszą dietę ze specjalistą i zasięgnąć jego porad. Pomoże on z rozwianiem wszelkich wątpliwości i przedstawi dobre sposoby na przygotowywanie potraw i przekąsek na co dzień.

Udostępnij