Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Normy cukrzycy oraz jej diagnostyka

Data publikacji: 2023-03-20 Data aktualizacji: 2023-03-21
normy cukrzycy

Normy cukrzycy powinny być znane każdej osobie cierpiącej na cukrzycę. Warto również, aby osoby zdrowe poznały jakie są prawidłowe poziomy cukru we krwi. W przypadku tej przypadłości jest to niezwykle ważne. Jakie zatem są prawidłowe normy cukrzycy?

Czego dowiesz się z tego tekstu?

  • Normy cukrzycy
  • Diagnostyka cukrzycy

Sprawdź również: https://sensesrestaurant.pl/jak-zapobiegac-cukrzycy/

Jakie są prawidłowe normy cukrzycy?

Na przestrzeni lat zmieniał się poziom cukru we krwi uznawany za prawidłowy. Aktualnie stężenie glukozy we krwi przyjęte za odpowiednie powinno mieścić się w granicach 70-99 mg/dl. 

W przypadku, gdy poziom cukru we krwi jest niższy od 70 mg/dl możemy mówić o hipoglikemii (niedocukrzeniu). Dłuższe utrzymywanie się tego stanu jest niebezpieczne dla naszego organizmu i może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Jeśli poziom cukru we krwi wynosi 100-125 mg/dl mówi się o stanie przedcukrzycowym. Jest to zaburzenie metabolizmu, które nieleczone po czasie może się przekształcić w cukrzycę. 

Przy wynikach powyżej 140 mg/dl mówimy o stanie hiperglikemii. Zaleca się wówczas wykonywanie dodatkowych badań oraz pomiarów w celu diagnozowania. Bardzo ważna jest również konsultacja z lekarzem w celu odnalezienia przyczyn podwyższonego poziomu glukozy. 

Diagnostyka cukrzycy

Podstawowym badaniem diagnostycznym w przypadku cukrzycy jest pomiar poziomu cukru we krwi. Wykonywany jest w laboratoriach po pobraniu krwi, może również być przeprowadzony w domu za pomocą przeznaczonego do tego przyrządu – glukometru. Osoby cierpiące na cukrzycę lub na nią narażone mogą otrzymać ten przyrząd bezpłatnie po okazaniu recepty. Jego użytkowanie jest niezwykle proste. Wystarczy drobne nakłucie palca i kropla krwi na pasku pomiarowym. Urządzenie już w kilka sekund pokazuje wynik z dokładnym poziomem cukru. Ważne jest, aby nakłuwany palec przed pomiarem był odpowiednio czysty i zdezynfekowany, aby nie zaburzyć pomiaru. 

Badania poziomu krwi wykonywane są:

  • podczas rutynowej kontroli diagnostycznej przynajmniej raz w roku u osób zdrowych
  • u kobiet w ciąży w 8 tygodniu, następnie 24, aby wykluczyć lub potwierdzić cukrzycę ciążową
  • u osób w grupie ryzyka zachorowania
  • w przypadku wystąpienia objawów hipoglikemii lub hiperglikemii

Badania laboratoryjne wykonuje się na czczo, około 8. godzin po spożyciu ostatniego posiłku. 

Samokontrola, czyli badania wykonywane w domu glukometrem wykonuje się do kilku razy dziennie i należy wszystkie wyniki zapisywać w dzienniczku pomiarów. Pierwsze wykonywane jest na czczo, przed posiłkami w ciągu dnia, do dwóch godzin po posiłkach oraz przed snem. Te oznaczenia mają ułatwić ustalenie dobowego profilu glikemii i prawidłowość wchłaniania się cukru w organizmie. 

Kolejnym badaniem wykonywanym w celu diagnostyki cukrzycy jest krzywa cukrowa. Przeprowadza się ją poprzez oznaczenie poziomu glukozy we krwi na czczo. Następnie przyjmuje się doustnie dawkę glukozy – 75g rozpuszczonych w 250ml wody. Po dwóch godzinach ponownie wykonuje się pomiar cukru. Poprawny wynik powinien wynieść <140 mg/dl w 120 minucie. 

Należy pamiętać jednak, że to lekarz interpretuje nasze wyniki oraz zleca przeprowadzanie wszelkich badań. Wszelkie działania mające na celu diagnozę cukrzycy powinny być najpierw konsultowane. W przypadku, gdy pojawiają się u nas obawy dotyczące poziomu cukru warto poprosić o zlecenie badań.

Redakcja sensesrestaurant.pl

Nasza redakcja do zespół pasjonatów zdrowej kuchni i wspaniałych dań, które oczarują nawet największych krytyków kulinarnych. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?