Bardzo dużo osób ceni sobie superfoods. Mowa tutaj o zdrowym pożywieniu, które nie jest przetworzone. Warto dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze polskie superfoods.
Dlaczego świetnym wyborem jest jedzenie dyni?
Okazuje się, że superfoods to naturalne, nieprzetworzone produkty spożywcze, które zawierają składniki wyjątkowo pozytywnie wpływające na ludzki organizm. Mowa tutaj nie tylko o egzotycznych nasionach chia czy jagodach goji. Do tego trzeba doliczyć między innymi dynię, jarmuż, żurawinę, miód, a także siemię lniane. Takie produkty spożywcze to właśnie polskie superfoods. Warto przede wszystkim skupić się na dyni. Jest to roślina, która zawiera wiele składników wzmacniających odporność ludzkiego organizmu. Dodatkowo ma działanie antynowotworowe, co jest bardzo cenione w obecnych czasach. Dynia powinna znajdować się jak najczęściej na stole w czasie jesieni oraz zimy.
Okazuje się, że szklanka dyniowego purée dostarczy aż 10 mg witaminy C. Dodatkowo pokrywa siedmiokrotnie zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na witaminę A. Z tego powodu jedzenie dyni jest zalecane przez dietetyków oraz lekarzy. Oprócz tego ma sporo błonnika, bowiem aż 7 g na szklankę. Nie wolno zapomnieć o cennych karotenoidach, które chronią przed wszelakimi chorobami serca, chorobami oczu, a ponadto nowotworami. Dynia dodatkowo ma sporo magnezu, wapnia oraz potasu. Natomiast jej pestki są bogate w cynk.
Najlepsze polskie superfoods – jarmuż
Wiele osób zastanawia się, jakie polskie superfoods jest najlepsze. Trzeba przede wszystkim wspomnieć o jarmużu. Zielone liście przypominają w smaku kapustę i wydają się nowością, lecz w praktyce wcale tak nie jest. Okazuje się, że jarmuż był jednym z najpopularniejszych warzyw średniowiecznej Europy. Ta roślina zawiera wiele wartości odżywczych. Mowa tutaj przede wszystkim o błonniku, żelazie, fosforze, cynku, magnezie oraz białku. Do tego trzeba doliczyć silne przeciwutleniacze jak na przykład luteina czy chlorofil. Eliminują one z ludzkiego organizmu substancje, które uszkadzają DNA i powodują nowotwory. Dodatkowo powstrzymują wzrost komórek rakowych. Jak się okazuje, szklanka jarmużu zaspokoi 90 proc. zapotrzebowania na witaminę C. Dodatkowo jest bardzo bogata w witaminę A oraz witaminę K. Zawiera też wiele witaminy E i witaminy z grupy B. Z tego powodu coraz więcej osób z całego świata spożywa jarmuż.
Dlaczego warto jeść jarmuż?
Należy wiedzieć o tym, że jarmuż to roślina, która idealnie odnajduje się w polskim klimacie. Można rzec, że lubi nawet przymrozki. Jarmuż możliwy jest do uprawy w przydomowym ogródku. Do kupienia jest w praktycznie każdym warzywniaku oraz supermarkecie. Jak się okazuje, umyty oraz pokrojony powinien być dostępny w lodówce przez cały rok. Trzeba też wiedzieć o tym, że zawarty w tej roślinie przeciwnowotworowy sulforan przestaje być aktywny w wyniku działania wyższych temperatur. Z tego powodu jarmuż powinien być jedzony na surowo bądź ugotowany krótko na parze. Niestety nie każdy o tym pamięta, co jest dość powszechnym błędem.