Nie zawsze łatwo rozpoznać wszystkie znaki, które daje nam nasz organizm. Zdarza się, że są mylące i niejednoznaczne. Jakie są pierwsze objawy cukrzycy i jak ją rozpoznać? Które symptomy mogą być dla nas niebezpieczne i kiedy zwrócić się do lekarza?
Co przeczytasz w tym artykule?
- Częste objawy cukrzycy
- Rzadziej spotykane objawy cukrzycy
- Kiedy udać się do lekarza?
Sprawdź również: https://sensesrestaurant.pl/co-to-jest-cukrzyca/
Częste objawy cukrzycy
Nasze ciało stara się dawać nam znaki, kiedy coś jest nie tak. Powinniśmy uważnie obserwować co się z nim dzieje i co chce nam przekazać.
Jakie objawy cukrzycy pojawiają się najczęściej i jako pierwsze?
- Uczucie ciągłego zmęczenia i senność – przy cukrzycy organizm nie jest w stanie wchłaniać cukrów prostych, które są przetwarzane w energię. Przez to jednym z pierwszych objawów jest właśnie zmęczenie.
- Częste oddawanie moczu – nasz organizm próbuje pozbyć się nadmiaru cukru, poprzez wzmożoną pracę nerek. Starają się one w ten sposób filtrować naszą krew. Prowadzi to jednak do utraty wody z organizmu i kolejnego objawu: wzmożonego pragnienia
- Wolne gojenie ran – podwyższony poziom cukru prowadzi do uszkodzeń nerwów. Przy tym występują problemy z krążenie, które uniemożliwiają szybkie gojenie ran.
- Nawracające infekcje grzybicze – zwiększona ilość glukozy w ciele stwarza idealne środowisko do rozwoju wszelkich infekcji grzybiczych.
- zwiększony apetyt – w przypadku cukrzycy występuje niski poziom insuliny, prowadzi on do niedoboru innego hormonu: leptyny. Odpowiada on w naszym organizmie za uczucie sytości. Gdy zachwiana jest jego ilość, możemy odczuwać ciągły głód. Nawet od razu po spożyciu posiłku.
- drażliwość, problemy z koncentracją – te objawy również często występują u diabetyków w związku z wahaniami poziomu glukozy we krwi.
Zobacz też: https://sensesrestaurant.pl/jak-zapobiegac-cukrzycy/
Rzadziej spotykane objawy cukrzycy
Te objawy mogą nie być łatwe do odczytania i być mylone z innymi chorobami. Zdarza się również, że są bagatelizowane, co pozwala na niepostrzeżony rozwój cukrzycy nawet latami. Co do nich należy?
- zaburzenia neurologiczne takie jak chwiejny chód czy niewyraźna mowa.
- zaburzenia wzroku, czyli rozmazane czy podwójne widzenie
- nawracające zakażenia i infekcje skórne oraz jej suchość
Kiedy udać się do lekarza?
To niezwykle ważne, aby wszystkie niepokojące symptomy od razu skonsultować z lekarzem. Nawet jeśli objawy pojawiają się pojedynczo, możliwe, że nasza gospodarka hormonalna jest zachwiana i należy to sprawdzić. Zdarza się, że cukrzyca pojawia się niespodziewanie i rozwija się się niezwykle szybko, nawet w przeciągu tygodni. Jej objawy wtedy są wzmożone i pojawiają się jednocześnie.
Niekiedy jednak cukrzyca całymi latami nie daje żadnych objawów, gdy już zaczyna rozwijać się w naszym ciele. Dlatego tej choroby nie można zdiagnozować wyłącznie na podstawie zmian występujących w organizmie.
Odpowiednia profilaktyka umożliwia wczesne wykrycie cukrzycy, dlatego istotne jest, aby wykonywać badania okresowe. Im wcześniej zaczniemy ją kontrolować, tym większe mamy szanse na zwiększenie komfortu naszego życia w przyszłości i zminimalizowanie szkód, które może wyrządzić w naszym ciele.